Articole recente

Arhive

Categorii

Instrumente


« | Principal | »

BETLEEMUL INIMILOR NOASTRE

de Petru Berbentia | Decembrie 27, 2009

Ultima lună a anului, aflată sub lumina stelei de la Răsărit şi acompaniată de imne îngereşti din înălţimile Cerului, ne aduce aminte tuturor de copilărie şi de frumuseţea colindelor româneşti, închinate Pruncului Sfânt ce se naşte pentru noi în fiecare an.
Voind să împătăşim această bucurie tuturor credincioşilor noştri şi cu speranţa că dragostea ce o arată ei faţă de Biserica Străbună va fi răsplătită măcar puţin prin munca noastră, a celor ce-i slujim, în fiecare an încercăm să aducem în biserica noastră, dar şi să împărtăşim altora, mireasma suavă a cântării colindelor.

Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Govândarul Reşiţei a fost de la începuturile ei un locaş deschis actelor de cultură, fie că acestea însemnau lansări de carte, recitaluri de muzică clasică, seri de muzică şi poezie sau concerte de colinde şi alte cântări religioase. Nici acest an nu facem excepţie!

Astfel, în luna decembrie 2009 cu binecuvântarea Prea Sfinţitului Părinte Lucian, episcopul nostru bănăţean, Biserica noastră, grupul „Strana Strămoşească”, autorităţile locale şi toţi prietenii ce susţin activitatea noastră, propun următoarele clipe de bucurie pentru toţi cei interesaţi, adunate sub numele generic „BETLEEMUL INIMILOR NOASTRE”:

Tot în această perioadă, grupul coral „Strana Strămoşească” este invitat la următoarele manifestări:

Indiferent de oboseala inerentă unor deplasări sau de grija primirii unor oaspeţi, suntem convinşi că bucuria va fi deplină şi pentru noi şi pentru cei ce ne vor vizita şi astfel, Naşterea Lui Hristos, ne este de folos!

Topice: Reportaje | Comments Off on BETLEEMUL INIMILOR NOASTRE

Comentarii închise.